25 kwietnia 2024

Pełen wrażeń i emocji już za nami…

Szkolny Tydzień Zdrowia

W dniach od 15 kwietnia 2024 r. do 19 kwietnia 2024 r. obchodziliśmy „Szkolny Tydzień Zdrowia”, którego hasłem przewodnim było zdanie „Trzymam formę-stawiam na zdrowie!” będący podsumowaniem całorocznych działań z zakresu promocji zdrowia. Z tej okazji odbyło się wiele ciekawych, różnorodnych działań promujących zdrowie skierowanych do społeczności szkolnej np. przygotowany został kącik zdrowia „Spiżarnia zdrowia”, gdzie uczniowie mogli zapoznać się z informacjami o wybranych produktach spożywczych, gra edukacyjna „Koło fortuny”- uczniowie kręcili kołem i odpowiadali na pytania o zdrowiu. Za prawidłową odpowiedź każdy mógł otrzymać smaczną i zdrową przekąskę. Szkoła została pięknie udekorowana, a na wielu tablicach i banerach pojawiły się gazetki tematyczne. Dla każdej grupy wiekowej zespół ds. promocji zdrowia we współpracy z Samorządem Uczniowskim przygotował inne atrakcje.

Ważnym wydarzeniem z tej okazji była obecność zaproszonych gości w naszej szkole
w dniu 19 kwietnia 2024 r, którzy mogli zobaczyć różnorodność realizowanych działań w zakresie promocji zdrowia oraz uczestniczyć w debacie konsumenckiej klas 8. Byli to przedstawiciele Sanepidu:  kierownik Oddziału Oświaty Zdrowotnej i Promocji Zdrowia PSSE w Krakowie Pani Agnieszka Seweryn oraz starszy asystent Pani Beata Zuśka i asystent Pani Natalia Stochel. Odwiedziła nas również Pani Mariola Koziarz -powiatowy koordynator programu „Trzymaj Formę”. Goście zobaczyli w tym dniu między innymi warsztaty kulinarne,  warsztaty taneczne zumby oraz warsztaty o zdrowiu „Stacje zdrowia”, wystawy tematyczne i gazetki na korytarzach szkolnych, „Spiżarnię zdrowia”, grę edukacyjną „Koło fortuny” przygotowaną przez Samorząd Uczniowski, w którą Panie zagrały wykazując się dużą wiedzą z zakresu szeroko rozumianego zdrowia i ochrony środowiska. Na koniec odbyła się debata dotycząca konsumpcjonizmu, którą przygotowały klasy ósme.

Podczas „Szkolnego Tygodnia Zdrowia” w klasach 4-8 zrealizowane działania były naprawdę ciekawe i różnorodne. Odbyły się:

• warsztaty o zdrowiu „Stacje zdrowia” i quiz edukacyjny kahoot „Trzymam formę – stawiam na zdrowie”. Na zajęciach przyrody i biologii  uczniowie uczestniczyli w pogadankach o zdrowiu, rozwiązywali ciekawe zadania/krzyżówki  lub układali puzzle- najlepsi uczniowie otrzymywali smaczne i zdrowe przekąski;
  • wystawa tematyczna „Piramida zdrowego żywienia i stylu życia”– chętni uczniowie klas 4 wykonali przestrzenne modele piramid lub lapbooki o zdrowiu, prace można było zobaczyć na korytarzu szkolnym;
  • „Zdrowe odżywianie” na zajęciach matematyki – uczniowie wybranych klas 5 i 6 na lekcjach matematyki analizowali dane liczbowe związane ze zdrowym odżywianiem oraz zdrowym stylem życia. Uczniowie odczytywali informacje o ilościach wartości odżywczych z opakowań produktów spożywczych a następnie interpretowali te informacje i oceniali wpływ spożywania danego produktu na prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Każdy z uczniów wykorzystując swoje umiejętności rachunkowe obliczał swoje dzienne zapotrzebowanie energetyczne oraz swoje BMI
    – wskaźnik masy ciała a następnie porównywał go z normami dla swojej kategorii wiekowej. Działania te pozwoliły uczniom wyciągnąć wnioski czy prowadzony przez nich styl życia i stosowana dieta są korzystne dla zdrowia organizmu;
  • na zajęciach języka angielskiego uczniowie wykonywali lapbooki o zdrowiu;
  • „Przepis na zdrowie- wiem, co jem…”- chętni uczniowie klas 5 wykonanywali  indywidualny projekt. Co należało zrobić?- należało przygotować swoją ulubioną potrawę (smaczną i zdrową), udokumentować ją na plakacie i przede wszystkim opisać wartości odżywcze, których dostarcza nam ta potrawa- prace można było zobaczyć na korytarzu szkolnym;
  • „Chemia na talerzu”– wystawa tematyczna na korytarzu szkolnym przygotowana przez uczniów klas 8;
  • rozgrywki sportowe- w klasach 4-6 odbył się turniej „dwójek” w mini piłce siatkowej, do którego zgłosiło się 17 zespołów, emocje jak zawsze były bardzo duże;
  • „Smaczne i zdrowe drugie śniadanie” w klasach 4-8 na zajęciach z wychowawcą;
  • debata dotycząca konsumpcjonizmu w klasach 8;
  • „III Turniej Zdrowia” w klasach 7- reprezentanci klas 7 uczestniczyli w turnieju, podczas którego wykazali się wiedzą, kreatywnością i poczuciem humoru, co sprzyja zdrowiu.

W ramach obchodów „Szkolnego Tygodnia Zdrowia” bardzo dużo atrakcji zorganizowanych było również dla pozostałych grup wiekowych. O działaniach Samorządu Uczniowskiego, działaniach w edukacji wczesnoszkolnej, na świetlicy szkolnej, w bibliotece i czytelni, o debacie konsumenckiej klas 8„III Turnieju Zdrowia” dla klas 7 można przeczytać w osobnych artykułach.

Składamy ogromne podziękowania wszystkim nauczycielom, rodzicom i uczniom, którzy włączyli się w obchody „Szkolnego Tygodnia Zdrowia”, Radzie Rodziców oraz dla Pana Kamila Calika za przekazanie owoców i innych zdrowych przekąsek dla społeczności szkolnej.

I na koniec bardzo miła informacja. Nasza szkoła uzyskała  dyplomy i certyfikat za realizację w roku szkolnym 2023/2024 programów profilaktycznych: „Bieg po zdrowie”, „Trzymaj formę”, „Znamię! Znam je?!”.

Opracowanie: przewodnicząca zespołu ds. promocji zdrowia Beata Pieńkowska