11 maja 2026
Nabór kandydatów do Młodzieżowej Rady Gminy Zielonki

Rozpoczął się nabór kandydatów do Młodzieżowej Rady Gminy Zielonki. To wyjątkowa okazja dla młodych mieszkańców gminy, którzy chcą aktywnie działać na rzecz swojej społeczności oraz mieć wpływ na sprawy ważne dla młodzieży.
Zachęcamy wszystkich zainteresowanych uczniów do zgłaszania swoich kandydatur.
Wszystkie informacje można znaleźć pod linkiem:
11 maja 2026
Zajęcia czytelnicze “Tajemnice dawnych ksiąg!” Kwietniowa podróż do źródeł pisma

Kwiecień w świetlicy upłynął pod znakiem miłości do literatury i odkrywania tajemnic przeszłości. Podczas cyklu zajęć czytelniczych, które pani bibliotekarka Paulina Popiołek prowadziła w kwietniu, zaprosiła uczniów do wspólnej podróży w czasie. Uczniowie zamienili się w odkrywców historii pisma. Wspólnie sprawdziliśmy, jak trudną drogę przebyło słowo pisane- od ciężkich, glinianych tabliczek, przez delikatne zwoje papirusowe i wytrzymały pergamin, aż do współczesnej formy książki. Uczniowie dowiedzieli się nie tylko na czym pisano dawniej, ale także jak ważna jest ochrona praw tych, którzy książki tworzą.
Aby historia ożyła w naszych rękach, zajęcia wzbogacone zostały o elementy arteterapii i choreoterapii, które w znacznej mierze integrowały grupę. Ciekawość uczniów, ich uważne słuchanie i chęć udziału w każdym ćwiczeniu pokazały, że czytelnictwo to nie tylko siedzenie nad kartką papieru, ale wielka przygoda, która angażuje wszystkie zmysły.
Dziękuję uczniom uczestniczącym w zajęciach za ten twórczy miesiąc i mam nadzieję, że każda przeczytana książka będzie dla Was taką samą radością, jak nasze wspólne zajęcia!
Opracowanie: Paulina Popiołek
11 maja 2026
Święto Konstytucji 3 Maja w naszej szkole – patriotyczna uroczystość klas młodszych

Dnia 30 kwietnia bieżącego roku uczniowie klas młodszych Szkoły Podstawowej im. Stanisława Wyspiańskiego w Bibicach uczcili 235 rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Już od rana na korytarzach szkolnych panowała wyjątkowa atmosfera. Wszyscy byli w odświętnych strojach z biało- czerwonymi kotylionami. Podczas uroczystego apelu zorganizowanego z okazji świąt majowych program artystyczny przygotowali uczniowie klas 2a i 2b.
Na początku po wprowadzeniu pocztu sztandarowego szkoły i odśpiewaniu hymnu, głos zabrała Pani Wicedyrektor Eliza Emerla. Następnie chór „ Nutki Wyspiańskiego” zaśpiewał dwie piosenki o tematyce patriotycznej. Po występie chóru przyszedł czas na część artystyczną w wykonaniu uczniów klas 2 a i 2 b. Przedstawienie drugoklasistów podzielone było na trzy sceny. W pierwszej wyjaśnili jakie święto obchodzimy 1 maja. Scena druga dotyczyła „Dnia Flagi”. W niej uczniowie przypomnieli dlaczego powinniśmy szanować flagę i wywieszać ją w czasie ważnych świąt państwowych. Tę scenę zwieńczył entuzjastycznie przyjęty taniec z białymi i czerwonymi materiałami, z których na koniec dzieci ułożyły flagę Polski. W części trzeciej mali artyści przybliżyli historię uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Wszyscy przenieśliśmy się do roku 1791. Na scenie pojawił się Duch historii oraz król Stanisław August Poniatowski wraz z grupą posłów. Całość występu okraszona została wspólnie odśpiewanymi piosenkami.
Była to dobra lekcja historii oraz znakomita okazja do propagowania postaw patriotycznych wśród najmłodszych członków społeczności szkolnej. Przedstawienie zostało nagrodzone oklaskami.
Opracowanie: Katarzyna Madetko, Iwona Puto
7 maja 2026
Najbardziej Zaczytana Klasa w kwietniu

“Kwiecień – plecień, bo przeplata: trochę zimy, trochę lata.” To znane przysłowie zupełnie nie odnosi się do atmosfery w bibliotece szkolnej. Tu bowiem panuje wieczna wiosna. Zwłaszcza, gdy na półkach lądują nowe książki, które zachęcają do przyjemnego spędzania czasu.
Minął kwiecień, kolejny miesiąc czytelniczych wyzwań i zaskoczeń. W naszym nieustającym konkursie czytelniczym, zmagania były niezwykle wyrównane. Czas jednak podsumować miesiąc i ogłosić wyniki.
Tytuł “Najbardziej Zaczytanej Klasy kwietnia”, z wynikiem 130 książek zdobyła klasa 3f. Klasa p. Sylwii Płusy-Lasek po raz kolejny udowodniła, że biblioteka to ich drugi dom. Drugie miejsce zajęła klasa 3d, która deptała zwycięzcom po piętach, meldując się na mecie z wynikiem 123 wypożyczonych pozycji. Trzeci wynik osiągnęła klasa 8e, która stabilnie trzyma się w czołówce – ich wynik to 115 książek.
Biblioteczna Sowa najwyraźniej polubiła towarzystwo klasy 3f, bo zostaje w ich sali na kolejny miesiąc. Oprócz trofeum, w ręce zwycięzców trafił pamiątkowy dyplom i coś słodkiego na zachętę do dalszej lektury.
Co przyniesie maj? Wszystko w Waszych rękach drodzy czytelnicy!
Bibliotekarze


5 maja 2026
W hołdzie Konstytucji 3 Maja – uroczysta akademia w naszej szkole

30 kwietnia 2026 r. odbyła się w naszej szkole akademia z okazji Święta Narodowego Trzeciego Maja. W uroczystości wzięli udział uczniowie klas 4-8. Rolę mistrzów ceremonii pełnili Panowie Maciej Ziobrowski i Adam Babik. Po wzniesieniu sztandaru szkoły, odśpiewaniu hymnów państwowego i szkolnego oraz po przemówienia Pani Wicedyrektor Elizy Emerlii rozpoczęła się część historyczna przygotowana przez Panów Jarosława Karwackiego i Mikołaja Siudego w wykonaniu uczniów klasy 8D Adama i Natalii. Poza dowiedzeniem się o tym jak powstała i jak na przestrzeni lat celebrowana była Konstytucja 3 Maja uczniowie mogli wspólnie zaśpiewać pieśni patriotyczne jak Witaj Majowa Jutrzenko, Rota, Jesteśmy Polką i Polakiem. Uczniowie byli przygotowani muzycznie przez Pana Tomasza Nalepkę. Sale w barwy patriotyczne udekorował Pan Sebastian Szczepaniak, udźwiękowienie Pan Mikołaj Siudy, zdjęcia Pani Paulina Popiołek. Pieczę nad pocztem sztandarowym oraz całym wydarzeniem sprawowała Pani Wicedyrektor Eliza Emerla.
Opracowanie: Mikołaj Siudy
30 kwietnia 2026
Sportowa walka do końca – dziewczęta z naszej szkoły tuż przed awansem

Dnia 30 kwietnia w Świątnikach Górnych odbył się Powiatowy Turniej Piłki Ręcznej Dziewcząt w ramach Igrzysk Dzieci. Na zawody udaliśmy się busem, reprezentując gminę Zielonki. W turnieju wzięło udział sześć najlepszych szkół z powiatu krakowskiego, co zapewniło wysoki poziom rywalizacji i wiele sportowych emocji. Nasza drużyna zaprezentowała się znakomicie, pokazując ogromne zaangażowanie, wolę walki oraz bardzo dobre przygotowanie. Dziewczęta rozegrały pięć spotkań, z czego aż cztery zakończyły się zwycięstwem. Na szczególne podkreślenie zasługuje świetna gra w obronie. W trzech meczach nasze zawodniczki nie straciły ani jednej bramki, a w całym turnieju straciły ich zaledwie trzy. Łączny bilans bramkowy całego turnieju wyniósł aż 15 bramek zdobytych i tylko 3 stracone, co najlepiej pokazuje dominację naszej drużyny zarówno w ataku, jak i w defensywie. Każdy mecz był dynamiczny i pełen ciekawych akcji. Zawodniczki imponowały dokładnymi podaniami, bardzo dobrą współpracą zespołową oraz skutecznością w ataku. Na boisku dużo się działo, a gra naszej drużyny była widowiskowa i mogła się bardzo podobać. O końcowym wyniku turnieju zadecydowało ostatnie, niezwykle wyrównane spotkanie. Mecz dostarczył wielu emocji i trzymał w napięciu do samego końca. Nasza drużyna walczyła ambitnie i z pełnym zaangażowaniem, jednak ostatecznie przegrała minimalnie 2:1. Ta jedna bramka przesądziła o awansie do etapu wojewódzkiego, którego niestety zabrakło naszej drużynie. Mimo to dziewczęta zasługują na ogromne uznanie. Pokazały charakter, determinację i bardzo wysoki poziom sportowy. Cała drużyna godnie reprezentowała szkołę oraz gminę Zielonki i może być dumna ze swojego występu.
Skład drużyny:
Bizoń Bogna (6b), Daszkiewicz Lena(6d), Dobrzycka Hania (6e), Golanko Lena (6a), Kaczmarczyk Olga (6b), Langowska Helena(6e), Małek Natalia(6e), Morek Oliwia (6F), Przybyłowicz Alicja (6f), Rosiek Apolonia (5a), Lila Stalmach (6b)Widłak Natasza (6f), Wietecha Maja(6b)
Trenerzy: Katarzyna Voigt, Adrian Szczęch
