14 listopada 2023
Lekcja biologii i geografii na łonie natury

W ramach tegorocznego Dnia Drzewa uczniowie wszystkich klas 5 wybrali się na niecodzienną lekcję biologii i geografii w przepiękną okolicę Jury Krakowsko-Częstochowskiej.
Celem wydarzenia było nie tylko uczczenie tego święta, ale także edukacja oraz promowanie świadomości ekologicznej wśród uczestników. Urozmaiceniem czasu na wyprawie była gra terenowa, łączącą integrację uczniów z nauką o drzewach i znaczeniu ich dla ekosystemu. Uczestnicy zostali podzieleni na kilka zespołów, co miało zachęcić do współpracy i wymiany wiedzy.
Przed rozpoczęciem gry każdy zespół otrzymał instrukcje dotyczące zasad oraz celów, jakie mieli osiągnąć oraz mapę terenu.
Rozpoczęcie gry było pełne entuzjazmu, a uczestnicy podążali za mapą, odkrywając różne punkty kontrolne związane z tematem drzew i ich ekologii. Uczniowie mieli za zadanie rozpoznawać gatunki drzew na podstawie liści, kory i innych charakterystycznych cech. Poprzez obserwację pierścieni przyrostu na przekrojonych pniach, uczestnicy próbowali oszacować wiek niektórych drzew.
W trakcie gry zespoły odkrywały ekosystemy leśne, analizując rośliny i zwierzęta. Bardzo pomocna była umiejętność korzystania z kompasu i znajomość kierunków geograficznych. Uczestnicy zdobywali punkty, odpowiadając na pytania dotyczące roli drzew w ekosystemie oraz ich znaczenia dla ochrony środowiska.
Po zakończeniu gry terenowej i odnalezieniu ukrytego skarbu wszyscy uczestnicy spotkali się przy ognisku z kiełbaskami, aby podzielić się swoimi spostrzeżeniami i doświadczeniami. Była to doskonała okazja do wymiany wiedzy i pogłębienia świadomości ekologicznej.
Opracowanie: Marta Wątroba
7 listopada 2023
Czy wiesz, że mrówka ma dwa żołądki?

To były niesamowite warsztaty. Uczniowie klasy 3c uczestniczyli w warsztatach przyrodniczych o życiu mrówek- zorganizowanych przez panią Karolinę Kwiecień w Centrum Kultury im. Henryka Jordana w Krakowie.
Uczniowie poznali budowę mrówki, budowę mrowiska. Dowiedzieli się, która mrówka za co jest odpowiedzialna w mrowisku oraz ,że są zielone mrówki. Były też ciekawostki np.: mrówki mają dwa żołądki, jeden do karmienia siebie, a drugi do karmienia innych. Czasem widzimy mrówki „całujące się”, w rzeczywistości karmią się nawzajem. Proces ten pozwala niektórym mrówkom pozostać i opiekować się gniazdem, podczas gdy inne wychodzą w poszukiwaniu pożywienia. Okazało się również, że mrówki nie mają płuc. Ze względu na swoje rozmiary mrówki nie mają skomplikowanego układu oddechowego jak my, więc oddychają przez spiracle, które są niczym innym jak otworami rozmieszczonymi po bokach ciała. Uczniowie dowiedzieli się też jak ważne jest znaczenie mrówek dla ekosystemu leśnego. Dzieci podglądały życie mrówek w szklanym akwarium i poznały tajniki zakładania hodowli mrówek w domu.
Następnie poznali rożne typy mikroskopów, jak pracować z mikroskopem i jak odpowiednio przenosić materiał na szkiełko mikroskopu. Oglądali mrówki i inne obiekty pod mikroskopem elektronowym i cyfrowym. Na zakończenie warsztatów uczniowie pracowali w grupach, wykonali mrówkę z przygotowanych elementów plastycznych i opisywali budowę oraz cykl rozwoju mrówki.
Opracowanie: Małgorzata Pilch
7 listopada 2023
Kolorowe kanapki i owocowe soki w szkole

Uczniowie klas 1 w ostatnich dniach zdobywali i poszerzali swoją wiedze na temat zdrowego żywienia. Aby być zdrowym należy się przede wszystkim prawidłowo odżywiać. Jedzenie odpowiednich produktów spożywczych, aktywność fizyczna oraz zdrowy styl życia wpływają na prawidłowy rozwój, kondycję i samopoczucie. Z myślą o witaminkach, które należą do składników odżywczych potrzebnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu postanowiliśmy zrobić soki owocowe oraz kolorowe kanapki. Uczniowie zaopatrzeni w zdrową żywność przystąpili do działania, a efekty pracy można podziwiać na zdjęciach. Było pysznie, kolorowo i zdrowo. Przed przystąpieniem do pracy uczniowie dowiedzieli się po co potrzebny nam prąd i poznali zasady bezpiecznego korzystania z urządzeń elektrycznych.
Przygotowały: Sylwia Płusa-Lasek, Iwona Strojek
23 października 2023
Lekcja wf-u z Moniką Pyrek

Po kilku próbach nareszcie się udało! Ponad 300 uczniów z naszej gminy, miało możliwość uczestniczenia w niezwykłej lekcji wf -u z p. Moniką Pyrek organizowanym przez Fundację Moniki Pyrek. Byli to uczniowie ze szkół w Bibicach, Woli Zachariaszowskiej i Zielonkach. Inicjatorem zajęć była p. Magdalena Koperska -nauczycielka wf z naszej szkoły.
Gościem specjalnym lekcji była znakomita polska biegaczka, dwukrotna medalistka mistrzostw Europy w biegu na 3000 metrów z przeszkodami- Wioletta Frankiewicz, która wraz z panią Moniką zachęcała dzieci do ćwiczeń. Jednym ze stałych uczestników akcji jest Damian Zieliński, wybitny polski kolarz torowy, trzykrotny olimpijczyk i wielokrotny medalista mistrzostw Europy. On również kibicował uczniom podczas wyścigu na rowerze stacjonarnym.
Oprócz stacji z rowerami połączonych z aplikacją wirtualną były też:
- koszykówka z wykorzystaniem interaktywnego systemu wspomagającego trening rzutowy,
- piłki nożnej z system mierzącym siłę strzału,
- ergometrach wioślarskich z interaktywnym systemem regat,
- trenażerach kolarskich połączonych z aplikacją wirtualną,
- biegu na 30 metrów z elektronicznym pomiarem czasu,
- refleksomierza,
- przeciągania liny z wykorzystaniem elektronicznego symulatora,
- mobilnej ścianki wspinaczkowej.
Emocje u uczniów podczas lekcji były ogromne. Na pytanie, która ze stacji podobała im się najbardziej, odpowiedzi były różne, ale zbierając je razem każda z nich została wymieniona. Dzieci podczas wydarzenia podchodziły do p. Moniki po autografy i zdjęcia, a także zadawały jej różne pytania. Pani Monika jest bardzo miłą i ciepłą osobą i cały czas podczas zajęć chętnie wspierała uczniów.
Na pewno ta Alternatywna Lekcja wf-u jak i wrażenie jakie zostawiła po sobie pani Monika Pyrek wraz z całą „ekipą” Fundacji Moniki Pyrek, zostanie z dziećmi jak i nauczycielami na długo.
Bardzo dziękujemy!!!!!!
Opracowanie: Magdalena Koperska, Katarzyna Voigt, Łukasz Osuch
15 października 2023
Dzień Drzewa w świetlicy

Światowy Dzień Drzewa przypada na 10 października. W świetlicy szkolnej podjęto wiele działań, aby uczcić to ważne dla wszystkich święto. Przeprowadzono pogadanki na temat: Co nam dają drzewa? Dlaczego drzewa są dla nas ważne. Dzieci uczyły się rozpoznawać różne gatunki drzew iglastych i liściastych na podstawie ilustracji, atlasów przyrodniczych. Uczniowie wykonali drzewa różnymi technikami plastycznymi, rozwiązywali krzyżówki, rebusy i karty pracy. Na korytarzu szkolnym została wykonana tematyczna gazetka ścienna.
Opracowanie: Monika Stępień
15 października 2023
„Światowy Dzień Drzewa” w klasach starszych -wystawa szkolna i nie tylko…

Z okazji Święta Drzewa, które obchodzimy co roku 10 października w klasach 4-8 odbyły się różnorodne zajęcia, pogadanki dotyczące szeroko rozumianej świadomości ekologicznej. Skupiliśmy się na budowie i roli drzew, która jest bezcenna. Uczniowie doskonalili umiejętność rozpoznawania wybranych gatunków. Odbyły się między innymi:
- zajęcia tematyczne o drzewach i ich roli w ramach wybranych zajęć przyrody i biologii, na wybranych zajęciach z wychowawcą oraz zajęciach “Koła biologicznego promującego zdrowie” (pogadanki, quizy edukacyjne, zagadki);
- przygotowano gazetki ścienne na korytarzach szkolnych;
- selfie ze zdjęciem drzewa na wycieczce szkolnej w klasach 5a i 5e;
- projekty “Drzewo dobrych manier” na zajęciach z wychowawcą w klasach 5a i 5b;
- wystawa książek w bibliotece szkolnej „Drzewa w lasach i parkach Polski”;
- jesienna zbiórka makulatury w szkole;
- wystawa tematyczna o drzewach z pięknymi modelami i lapbookami- prace chętnych uczniów klas piątych.
Wystawa szkolna- Dzień Drzewa
Chętni uczniowie z klas piątych wykonali dowolną techniką przestrzenne modele drzew lub lapbooki o drzewach. W sumie uczniowie wykonali 66 różnorodnych prac (58 przestrzennych modeli drzew i 8 lapbooków o budowie i roli drzew). Uczniowie wykonując prace o drzewach poznali różnorodność gatunków, pogłębili wiedzę z zakresu budowy i roli drzew. Rozwijali przy tym swoje talenty, kreatywność, uczniowie wykazali się pomysłowością i zaangażowaniem.
Na zajęciach biologii uczniowie przedstawili swoje prace omawiając technikę wykonania oraz przekazali informacje na temat drzew- wybranego gatunku lub budowy lub roli drzew.
W klasach młodszych i na świetlicy szkolnej również odbywały się ciekawe zajęcia tematyczne, konkursy, wystawy.
Pamiętajmy!!!- Dbając o drzewa- dbamy o siebie.
Opracowanie: mgr Beata Pieńkowska
