27 maja 2023

Małopolska w dobrej atmosferze

Małopolska w dobrej atmosferze

Realizowany na zajęciach chemii temat Zanieczyszczenia powietrza był doskonałą okazją, by zgłębić temat na świeżym powietrzu. Czy świeżym? Nad tym pytaniem uczniowie klas siódmych pokłonili się pracując metodą metaplanu.

Na początek sprawdzili, jaki jest stan jakości powietrza w Bibicach korzystając ze sprzętu przekazanego przez Województwo Małopolskie w ramach realizacji projektu zintegrowanego LIFE pn. „Wdrażanie Programu ochrony powietrza dla województwa małopolskiego – Małopolska w zdrowej atmosferze” współfinansowanego ze środków Programu LIFE Unii Europejskiej i Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Następnie w grupach analizowali problem jakości powietrza w Bibicach i twórczo poszukiwali rozwiązań, by sytuację polepszyć.

Nauczyciel chemii: Małgorzata Maruszak-Kobas

27 maja 2023

„Szkolny Tydzień Zdrowia” w klasach 4-8

Szkolny Tydzień Zdrowia

      W dniach od 8 maja 2023 r. do 12 maja 2023 r. obchodziliśmy w naszej szkole Szkolny Tydzień Zdrowia pod hasłem „Tydzień Zdrowia uśmiechu doda”. Celem tej ważnej uroczystości jest uświadomienie sobie (przypomnienie) jak ważne jest zdrowie. Jest to również rodzaj podsumowania całorocznych działań z zakresu promocji zdrowia.  Z tej okazji odbyło się wiele ciekawych, różnorodnych działań promujących i edukacyjnych o zdrowiu skierowanych do społeczności szkolnej. Dla uczniów klas 4-8 były to:

  1. „Podchody zdrowia”- na wybranych zajęciach przyrody w klasach czwartych uczniowie uczestniczyli w podchodach zdrowia. W ustalonych przez siebie zespołach uczniowie rozwiązywali zadania o zdrowiu w 4 rundach: były to zagadki, krzyżówki i wspólne ćwiczenia sportowe pamiętając, że „Ruch to zdrowie”.
  2. „Piramida zdrowego żywienia i stylu życia”- chętni uczniowie klas czwartych wykonywali przestrzenne modele piramid zdrowia. Prace były bardzo różnorodne. Uczniowie wykonując prace wykazali się wiedzą, talentem i kreatywnością. Prace uczniów (było ich ponad 30) stanowiły wystawę na korytarzu szkolnym.
  3. „Przepis na zdrowie- wiem, co jem…”- projekt indywidualny uczniów klas piątych. Chętni uczniowie (w sumie wykonano ponad 20 prac) wykonali prace, których celem było zaprezentowanie smacznego i zdrowego przepisu wybranej przez siebie potrawy oraz podanie walorów odżywczych wybranych składników zgodnie z zasadą „Wiem, co jem…”.
  4. Quizy edukacyjne „Trzymaj Formę” na zajęciach biologii w klasach 5-8.
  5. Na zajęciach chemii uczniowie klas ósmych realizowali projekt chemiczny „Chemia na talerzu”. Tworzyli pytania dotyczące białek, tłuszczów i cukrów, a następnie grali w chemiczną wersję Milionerów „Chemionerzy”. Badali doświadczalnie właściwości fizyczne i chemiczne podstawowych składników pokarmowych, wykrywali skrobię w przyniesionych warzywach i owocach. Uczniowie w sposób kreatywny tworzyli napis Zdrowie i zastanawiali się jak o nie dbają na co dzień. 
  6. Na zajęciach Koła Chemicznego uczniowie grali w grę dydaktyczną ” Chemia a żywność”. 
  7. Na zajęciach „Koła o zdrowiu” przygotowywane były ciekawostki o zdrowiu do „II Turnieju Zdrowia”.
  8. „Wyzwania zdrowia dla uczniów klas 4-6”- wystawa plakatowa.
  9. Lekcja online z Panią Moniką Pyrek w dniu 10 maja 2023 r. w wybranych klasach (opisana w osobnym artykule).
  10. II Turniej Zdrowia dla klas siódmych, który odbył się w dniu 11 maja 2023 r. (opisany w osobnym artykule).
  11. Spiżarnia zdrowia z „Kołem fortuny”- zabawa edukacyjna o zdrowiu ze zdrowymi przekąskami.

Upominki, w tym przekąski zdrowia dla uczestników „II Turnieju Zdrowia” oraz uczniów biorących udział w zabawie edukacyjnej o zdrowiu „Koło fortuny”, Wiosennej Olimpiadzie Sportowej (klasy I- III )  ufundowała Rada Rodziców, upominki dla zwycięzców „II Turnieju Zdrowia” przekazała również kierownik Oddziału Oświaty Zdrowotnej i Promocji Zdrowia PSEE w Krakowie Pani Agnieszka Seweryn. Przekąski zdrowia dla uczestników „II Turnieju Zdrowia”, zabawy edukacyjnej o zdrowiu „Koło fortuny” przekazał  Pan Kamil Calik.

 DZIĘKUJEMY BARDZO, BARDZO…

Opracowanie: Beata Pieńkowska

24 maja 2023

Przybij z nami „Piątkę dla natury”!

Velvet. Piątka dla Natury Program edukacyjny dla szkół podstawowych

W tym roku uczniowie naszej szkoły postanowili szczególnie zadbać o dobro planety, dlatego klasa 3B przystąpiła do II edycji ogólnopolskiego programu edukacyjnego „Velvet. Piątka dla Natury”.

Program skierowany był do uczniów klas 1-3 szkół podstawowych a zainicjowany  przez firmę Velvet CARE. 

W ramach programu w  szkole prowadzone były eko lekcje w zakresie mądrego, odpowiedzialnego wykorzystywania dostępnych zasobów oraz oszczędzania mediów a także ograniczania odpadów poprzez życie w duchu less i zero waste.

Uczniowie klasy 3B pod kierunkiem p. Iwony Strojek przystąpili też do konkursu kreatywnego pod hasłem Ekowyzwania. W trakcie eko lekcji uczniowie poszerzali swoją wiedzę na temat ochrony środowiska, która w przyszłości zaowocuje dobrymi, korzystnymi dla naszej pięknej planety nawykami, zgodnie z hasłem „Działamy dziś z myślą o jutrze”.

Na podstawie opracowanych przez specjalistów scenariuszy eko lekcji, uczniowie zmierzyli się ze współczesnymi wyzwaniami i odkrywali proste rozwiązania, które pomogą nam na co dzień żyć w sposób bardziej odpowiedzialny i przyjazny dla środowiska.

Zajęcia teoretyczne zostały uzupełnione o bardzo interesujące ćwiczenia praktyczne, które oprócz walorów edukacyjnych przyniosły uczniom mnóstwo radości i stały się dla nich inspiracją do wykonania kreatywnych  prac plastycznych i literackich. Wykonane przez uczniów prace promujące sposoby oszczędzania wody i prądu zostały zgłoszone do  Ekowyzwania.

 Do konkursu przystąpiło 750 klas z całej Polski. Miło nam poinformować, że uczniowie naszej szkoły zostali  zakwalifikowani do grona zwycięzców  konkursu.  A tak wyglądały prace wykonane przez naszych uczniów…

Opracowanie: Iwona Strojek

DYPLOM dla Klasy 3B Szkoły Podstawowej im. Stanisława Wyspiańskiego w Bibicach uczestnika konkursu „Ekowyzwanie”, realizowanego w ramach programu edukacyjnego „Velvet. Piątka dla Natury”. Serdecznie dziękujemy za udział w konkursie „Ekowyzwanie”! Bardzo doceniamy kreatywność oraz zaangażowanie włożone w wykonanie pracy konkursowej. Jesteśmy przekonani, że działania zrealizowane w ramach programu edukacyjnego „Velvet. Piątka dla Natury” będą impulsem do podejmowania na co dzień decyzji przyjaznych dla naszej planety oraz do aktywnego promowania proekologicznych postaw wśród uczniów, w ich rodzinach oraz w szkole.

19 maja 2023

„Turniej Zdrowia” w dniu 11 maja 2023 r.

„Turniej Zdrowia” w dniu 11 maja 2023r.

      W dniach od 8 maja 2023 r. do 12 maja 2023 r. obchodziliśmy w naszej szkole Szkolny Tydzień Zdrowia pod hasłem „Tydzień Zdrowia uśmiechu doda” będący podsumowaniem całorocznych działań z zakresu promocji zdrowia. Z tej okazji odbyło się wiele ciekawych, różnorodnych działań promujących zdrowie skierowanych do społeczności szkolnej. Jednym z nich był „II Turniej Zdrowia” dla klas siódmych, który odbył się w dniu 11 maja 2023 r. Reprezentanci klas z trzech klas siódmych wzięli udział w 8 rundach konkursowych turnieju. Uczniowie rozwiązywali zadania biologiczne, zagadki, uczestniczyli w rozgrywkach sportowych. Zadania konkursowe dotyczyły szeroko rozumianego zdrowia, budowy człowieka, profilaktyki, prawidłowych zasad odżywiania się i aktywności fizycznej. Nawiązywały do programu „Trzymaj Formę”. Organizatorami i prowadzącymi turniej były nauczycielki biologii Pani Beata Pieńkowska i Pani Monika Stępień. Podczas turnieju pomagali prowadzącym uczniowie z klas ósmych z „Koła promującego zdrowie”: Julia Bienias, Jagoda Głowaty, Mikołaj Megiel i Leon Stopka, którzy między innymi zapisywali na tablicy punkty konkursowe, a pomiędzy rundami przedstawiali ciekawostki o zdrowiu.

       Punktualnie o godzinie 9:00 Pani Beata Pieńkowska po rozpoczęciu  wydarzenia i przywitaniu obecnych na sali, przekazała głos Pani dyrektor Annie Górce. Dyrektor szkoły przywitała wszystkich, w tym uczestników turnieju oraz przedstawiła przybyłych w tym dniu do szkoły znamienitych gości. Wśród gości byli przedstawiciele Sanepidu: kierownik Oddziału Oświaty Zdrowotnej i Promocji Zdrowia PSEE w Krakowie Pani Agnieszka Seweryn oraz starszy asystent Pani Beata Zuśka i młodszy asystent Pani Aleksandra Pachońska. Wśród obecnych gości na sali była oczywiście wicedyrektor szkoły Pani Monika Sikoń oraz zaproszona widownia- uczniowie z klasy 4b, 4c i 7c pod opieką nauczycieli. Prowadząca turniej p. Beata Pieńkowska przed rozpoczęciem turnieju przedstawiła pokrótce gościom, że będąc Szkołą Promującą Zdrowie cyklicznie podejmujemy działania z zakresu promocji zdrowia, a  zorganizowany „II Turniej Zdrowia” to jedno z takich działań. Przed rozpoczęciem turnieju nastąpił miły moment wręczenia nagród zwycięzcom Szkolnego Konkursu Przyrodniczego „Przyrodniczy mistrz”. Po wręczeniu nagród ustalono skład komisji konkursowej- przewodniczącymi komisji zostały kierownik Oddziału Oświaty Zdrowotnej i Promocji Zdrowia PSEE w Krakowie Pani Agnieszka Seweryn oraz dyrektor naszej szkoły Pani Anna Górka, a członkami komisji przedstawiciele Sanepidu Pani Beata Zuśka i Pani Aleksandra Pachońska.

      W tym momencie rozpoczął się właściwy „Turniej Zdrowia”, który składał się z 8 rund konkursowych:

Runda 1- „Wizytówka zdrowia” (przedstawienie nazwy drużyny lub wierszyka/hasła o zdrowiu oraz plakatu klasowego „Trzymaj Formę”)

Runda 2- „Wiem, co jem” (rozpoznawanie produktów)

Runda 3- „Witaminowe abecadło”- rozpoznawanie witamin po opisie (układanka)

Runda 4- „A teraz rusz głową” (quiz edukacyjny „Trzymaj formę”- „Kahoot”)

Runda 5- „Ruch to zdrowie”- krótkie rozgrywki sportowe

Runda 6- „Piramida odżywiania się i zdrowego stylu życia”- edukacyjne puzzle

Runda 7- „Wyzwania biologiczne- prawda/fałsz”

Runda 8- „Kalambury”- dyscypliny sportowe 

Po każdej rundzie uczniowie z widowni uczestniczyli w krótkim quizie- odpowiadali na pytania dotyczące zdrowia. Pytania zadawane były przez przewodniczące komisji konkursowej. Uczeń, który prawidłowo odpowiedział na pytanie wygrywał zdrową przekąskę- owoc.

Wszyscy uczestnicy turnieju wykazali się ogromną wiedzą, umiejętnościami, kreatywnością i sprawnością fizyczną. Najlepszymi w turnieju okazali się uczniowie z klasy 7b, którzy zajęli I miejsce, natomiast uczniowie z klasy 7a i 7c zajęli ex aequo II miejsce.

Zwycięzców reprezentowali: Charlotte Grisvald, Maja Pająk, Piotr Kolasa, Szymon Krawczyk.

Po ogłoszeniu wyników Pani dyrektor Anna Górka pogratulowała wszystkim poziomu wiedzy, podziękowała również nauczycielom prowadzącym za przygotowanie „II Turnieju Zdrowia”. Gratulacje i słowa uznania dotyczące wiedzy i poziomu przygotowanego turnieju przekazała kierownik Oddziału Oświaty Zdrowotnej i Promocji Zdrowia PSSE w Krakowie Pani Agnieszka Seweryn. Następnie wręczono uczniom statuetkę za zdobycie I miejsca oraz dyplomy dla klas. Uczestnicy turnieju otrzymali drobne nagrody (wśród nich były ananasy i inne zdrowe przekąski). Zwycięska drużyna wygrała dla klasy kosz pełen jabłek. Po wręczeniu nagród zrobiono pamiątkowe zdjęcie.

Nagrody dla uczestników turnieju oraz uczniów biorących udział w zabawie edukacyjnej o zdrowiu „Koło fortuny”, Wiosennej Olimpiadzie Sportowej (klasy I- III)  ufundowała Rada Rodziców, upominki dla zwycięzców „II Turnieju Zdrowia” przekazała kierownik Oddziału Oświaty Zdrowotnej i Promocji Zdrowia PSEE w Krakowie Pani Agnieszka Seweryn. Przekąski zdrowia dla uczestników „II Turnieju Zdrowia”, zabawy edukacyjnej o zdrowiu „Koło fortuny”  dostarczył również Pan Kamil Calik.

Serdecznie dziękujemy.

Wszystkim uczestnikom gratulujemy ogromnej wiedzy, zaangażowania i wspaniałej współpracy. Byliście wspaniali !!!

Organizatorzy i prowadzący turniej: Beata Pieńkowska, Monika Stępień

13 maja 2023

Drużynowe Biegi Przełajowe

Drużynowe Biegi Przełajowe – zawody powiatowe Skawina 28.04.2023r.

 28 kwietnia 2023 roku, w Skawinie, odbyły się Drużynowe Biegi Przełajowe na szczeblu powiatu. W zawodach tych, nasza Szkoła reprezentowała gminę Zielonki, we wszystkich sześciu kategoriach:  Igrzyskach Dzieci ( klasy 4 ) dziewcząt i chłopców, Igrzyska Dzieci ( klasy 5-6 ) dziewcząt i chłopców oraz Igrzyskach Młodzieży Szkolnej ( klasy 7-8 ) dziewcząt i chłopców. W ramach zawodów drużynowych, prowadzona była klasyfikacja indywidualna. Na starcie stanęły reprezentacje kilkunastu szkół w każdej kategorii. W Igrzyskach Dzieci rywalizowano na dystansie  800 metrów, natomiast w Igrzyskach Młodzieży Szkolnej dziewczęta miały do pokonania 800 metrów, natomiast chłopcy 1200 metrów.

W tym miejscu chciałbym w paru zdaniach napisać na czym polegają drużynowe biegi przełajowe. W zawodach startują reprezentacje szkolne, oddzielnie dziewcząt i chłopców po jednym zespole. Bieg rozpoczyna się startem wspólnym w poszczególnych kategoriach, z tym, że drużyny ustawiają się w rzędach po 6 zawodników. Suma miejsc na mecie zdobytych punktów przez wszystkich członków zespołu decyduje o miejscu w klasyfikacji drużynowej. Przeprowadzona też jest oddzielna klasyfikacja indywidualna poszczególnych biegów i kategorii.

Wyniki poszczególnych biegów przedstawiają się następująco:

  • Drużyna dziewcząt z klas 4:       II miejsce. Indywidualnie: Pola Pać –  I miejsce, Alicja Świderska – II miejsce.  Skład drużyny dziewcząt: Anna Chmielecka-4d, Lena Domin-4d, Maria Jarnot-4a, Oliwia Niemiec-4e, Pola Pać-4c, Aleksandra Pytlik-4d, Alicja Świderska-4d.
  • Drużyna dziewcząt z klas 5-6:     I miejsce. Indywidualnie: Nikolette Boryczko –  I miejsce, Amanda Polewka – III miejsce. Skład drużyny dziewcząt: Nikolette Boryczko-6d, Hanna Głowaty-5a, Róża Kazana-5a, Marta Miłoś-6d, Amanda Polewka-5b, Julia Solecka-5b, Jagoda Szkwara-5a.
  • Drużyna dziewcząt z klas 7-8:      I miejsce.  Skład drużyny dziewcząt: Jagoda Głowaty-8f, Karolina Kasprzyk-8d, Małgorzata Kasprzyk-8d, Julia Lipińska-8f, Oliwia Okrajni-7b, Weronika Skrzypek-8e, Małgorzata Zybura-8f.
  • Drużyna chłopców z klas 4:          II miejsce.   Indywidualnie: Tytus Drozd – I miejsce, Ignacy Trzcionka – III miejsce. Skład drużyny chłopców: Tytus Drozd-4d, Leon Mamoń-4c, Adam Maryański-4e, Patrick Rosowski-4d, Franciszek Sikora-4c, Ignacy Trzcionka-4c, Aleksander Waśniowski-4b.
  • Drużyna chłopców z klas 5-6:      II miejsce. Skład drużyny chłopców: Miłosz Jarnot-6d, Kacper Miernik-5a, Adam Perek-6d, Adam Smarzowski-5a, Marcin Szewczyk-5d, Mikołaj Więch-5a.
  • Drużyna chłopców z klas 7-8:       I miejsce. Skład drużyny chłopców: Bruno Durlak-8g, Igor Durlak-7a, Tymon Gąszcz-8f, Mark McKenzie-7a, Adam Miłoś-8g, Szymon Piątek-8d, Janusz Truskolaski-7a.

Trenerzy: Adam Babik, Katarzyna Voigt i Robert Smołka.

Opracował: Robert Smołka.

5 maja 2023

Szkolny Tydzień Zdrowia „Tydzień zdrowia uśmiechu doda”

Szkolny Tydzień Zdrowia

       W dniach 8-12 maja 2023 r. w naszej szkole jak co roku w maju obchodzić będziemy Szkolny Tydzień Zdrowia. W tym roku hasło przewodnie brzmi „Tydzień Zdrowia uśmiechu doda”.
       Drodzy Uczniowie – zachęcamy Was do udziału w przygotowanych z tej okazji różnorodnych edukacyjnych warsztatach, wyzwaniach, konkursach, turniejach i innych działaniach promujących szeroko rozumiane zdrowie. Oprócz wiedzy, niektórzy z Was zdobędą nagrody lub/i zdrowe przekąski. Zgodnie z hasłem przewodnim Uśmiechajcie się, Dbajcie o prawidłowe relacje z innymi -zdrowie społeczne i psychiczne jest tak samo ważne jak zdrowie fizyczne.

Zespół ds. promocji zdrowia i Samorząd Uczniowski

Szkoła Podstawowa im. S. Wyspiańskiego w Bibicach Szkolny Tydzień Zdrowia 8 - 12 maja 2023 r. Tydzień zdrowia uśmiechu doda Spiżarnia zdrowia Afirmacje dotyczące zdrowia emocjonalnego i psychicznego Koło fortuny - zabawa dla uczniów Szkolna sonda na temat zdrowia Pierwsza pomoc - warsztaty w wybranych klasach Wiosenne wydanie gazetki "RUMOR" z informacjami o zdrowiu Spotkanie online z p. Moniką Pyrek Świetlica szkolna: Akcja “Tornister na wagę”; Bicie rekordów sportowych; "Zdrowe śniadanie" - prezentacje uczniów; "Śmiech - przepis na zdrowie"- zabawy i tańce integracyjne Edukacja wczesnoszkolna: "Wiersz o zdrowiu" - Szkolny Konkurs Poetycki; "Zdrowe drugie śniadanie" - patrol kanapkowy; "Wiosenne, zdrowe kanapki kolorowe"; Wiosenna Olimpiada Sportowa; Quiz " KEEP FIT "w języku angielskim Klasy 4 – 8: "Wyzwania zdrowia" - uczniowie klas 4 – 7; "Podchody zdrowia" - na zajęciach przyrody; "Przepis na zdrowie" - galeria prac uczniów klas 5; "Piramida zdrowego żywienia i aktywności fizycznej – wystawa; Techniki mindfulness na zajęciach chemii w klasach 7-8; "Wspólne drugie śniadanie" - zajęcia z wychowawcą; II Turniej Zdrowia; "Chemia na talerzu"- edukacyjny projekt chemiczny w klasach 7 – 8; Wyścigi sztafetowe w pływaniu - klasy 4 – 8; Turniej siatkówki - klasy 4 – 8 ZAPRASZAMY Zespół Promujący Zdrowie we współpracy z Samorządem Uczniowskim
Szkolny Tydzień Zdrowia 8 – 12 maja 2023 r. Tydzień zdrowia uśmiechu doda